Wzięcie maszyn budowlanych w leasing – kiedy to się opłaca?
Każda firma budowlana potrzebuje odpowiedniego sprzętu, niezbędnego do codziennej pracy oraz do rozwoju swojej działalności. Jednak zakup specjalistycznych maszyn bardzo często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które znacząco mogą znacząco obciążyć budżet przedsiębiorstwa. Wiele firm w związku z tym decyduje się na alternatywne metody finansowania maszyn budowlanych – kredyt, wynajem lub leasing. Ta ostatnia forma nabycia sprzętu bardzo często okazuje się najkorzystniejszym rozwiązaniem, które wybierają nie tylko nowo powstałe firmy, ale także te z ugruntowaną pozycją na rynku.
Czemu warto zdecydować się na leasing maszyn budowlanych?
Leasingowanie sprzętów budowlanych oparte jest na systemie ratalnym. Zatem właściciel firmy budowlanej nie musi od razu wykładać pokaźnej kwoty w celu uzyskania maszyny – wymagana jest jedynie opłata wstępna w wysokości od 1% do 20% wartości urządzenia. Dodatkowo umowa jest zawierana na czas określony, od 6 do nawet 72 miesięcy. Natomiast po tym okresie leasingobiorca może wykupić przedmiot na własność lub zdecydować się na kolejny sprzęt. Na korzyść leasingu przemawia także jego elastyczna forma – wysokość poszczególnych rat jest ustalana indywidualnie, co umożliwia dostosowanie planu spłaty do sezonowości branży, aby nie obciążać budżetu firmy w miesiącach zastoju. Równie ważna jest wysokość rat, które zazwyczaj są zdecydowanie niższe niż w przypadku wynajmu.
Ponadto aby uzyskać leasing wymagane jest minimum formalności. Zazwyczaj przedsiębiorca musi przedstawić jedynie dokumenty rejestrowe oraz dane finansowe firmy z ostatnich paru miesięcy. Jednak istnieją także leasingodawcy oferujący swoje usługi przedsiębiorstwom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na rynku. Zatem polityka leasingowa jest o wiele prostsza w porównaniu z procedurą otrzymania kredytu, którego uzyskanie jest bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe w przypadku nowo powstałych firm. Dodatkowo w porównaniu z pożyczką leasing nie jest uznawany za obciążenie finansowe, więc nie powoduje utraty zdolności kredytowej. Co więcej, taka forma nabycia maszyn budowlanych jest metodą finansowania inwestycji firmowych, zatem umożliwia wliczenie rat w koszty uzyskania przychodu.
Dlaczego leasing to opłacalna forma finansowania dla każdej firmy?
Leasing daje możliwość nabycia niezbędnych maszyn firmom, które nie dysponują wystarczającymi środkami. Ponadto taka forma finansowania nie powoduje zamrożenia kapitału, więc jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie płynność finansową, aktywnie inwestując w dynamiczny rozwój swojej działalności. Bez wątpienia leasing jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla nowych firm, które z rozwagą dysponują dostępnymi funduszami, zapewniając sobie nadwyżkę finansową na przyszłe wydatki. Warto również wspomnieć, że przy tak szybkim tempie rozwoju technologicznego nie jest opłacalny zakup maszyn za gotówkę, ponieważ konkurencyjny rynek często wymusza wykorzystanie sprzętu najnowszej generacji. Z kolei leasing umożliwia częstą wymianę urządzeń bez konieczności angażowania ogromnych nakładów finansowych.
Decydując się na leasing maszyn budowlanych warto pamiętać, że każdy leasingodawca oferuje swoje usługi na innych warunkach. Bardzo często te różnice mogą utrudnić wybór najkorzystniejszej oferty. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców finansowych, którzy dopasują warunki umowy do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Nasza firma od ponad 15 lat ułatwia przedsiębiorcom wybór najlepszych rozwiązań leasingowych. Wieloletnie doświadczanie naszej firmy oraz współpraca z przodującymi markami w branży finansowej gwarantują najwyższy standard usług oraz profesjonalną obsługę na każdym etapie doradztwa.