Pożyczka, a leasing w nowym ładzie
Polski Ład to zespół przepisów i regulacji, które zmieniają wiele z dotychczas obowiązujących norm i zasad działania firm i przedsiębiorców. Nowe zmiany obowiązują od stycznia 2022 roku i wprowadziły niemałe zamieszanie. Kolejne zapowiedzi poprawek i przepisów przejściowych nie ułatwiają zrozumienia zaostrzonych dla wielu zapisów. A jak wygląda sytuacja z leasingiem?
Polski Ład a leasing – co warto wiedzieć?
Leasing to dla wielu szansa na użytkowanie nowego lub pojazdu z drugiej ręki na korzystnych warunkach. Dotyczy to także sprzętów do biura, wyposażenia sklepów, sprzętu IT, aparatury medycznej, maszyn budowlanych i rolniczych, samochodów osobowych i ciężarowych. Nie każdy przedsiębiorca chce i ma ochotę na kupno auta, maszyny czy sprzętu za gotówkę lub od razu płacąc pełną kwotę. Leasing i pożyczki umożliwiają również szybsze włączenie tego typu pojazdów w majątek firmy.
Polski Ład wprowadził kilka zmian dotyczących tego, jak ma funkcjonować leasing. Dla niektórych mogą to być niekorzystne poprawki, które skłonią ich do wzięcia pożyczki i kredytowania zakupu samochodu lub potrzebnego do pracy sprzętu. Dotychczasowe przepisy pozwalały na wykup auta na cele prywatne, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji w odniesieniu do podatku dochodowego. Od 2022 roku nieco się to zmieni.
Zmiany w wykupie samochodu – na co uważać?
Po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca mógł samochód wykupić i użytkować go do celów prywatnych bez konieczności uwzględnienia tego w rozliczeniu podatkowym czy rejestrze VAT. Musiał jedynie poczekać z jego sprzedażą do pół roku od wykupu z majątku firmy. Tymczasem po ostatnich zmianach traci on taką możliwość.
W 2022 roku przychody ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu stają się przychodami z działalności gospodarczej. Zmienia się również termin, kiedy będzie można zbyć auto bez płacenia podatku, teraz jest to 6 lat. Samochód można wykupić również wcześniej, ale konieczne będzie zapłacenie podatku między ceną wykupy a kwotą, za jaką jest wykupywane auto. Alternatywą stają się pożyczki leasingowe, które sprawiają, że od razu stajemy się właścicielem pojazdu.