Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

napis leasing na drewnianych klockach

Leasing to usługa, z której korzysta wielu przedsiębiorców. Niezależnie od tego, czy jest to leasing samochodu, czy może leasing urządzeń medycznych, firmy decydują się na niego z uwagi na szybką decyzję od wysłania wniosku, prostą procedurę, a często również brak konieczności wpłaty własnej i ubezpieczenie wliczone w ratę. Przedsiębiorcy mają do wyboru leasing operacyjny i finansowy. Czym się różnią i który wybrać?

Dla kogo leasing operacyjny? 

O leasingu operacyjnym trzeba wiedzieć przede wszystkim, że jest to umowa, która skutkuje przekazaniem prawa leasingobiorcy do użytkowania przedmiotu w czasie trwania umowy. Wówczas przedsiębiorca, który zdecydował się na leasing samochodu czy innego sprzętu, musi opłacać comiesięczne raty o określonej kwocie, a przedmiot leasingu stanowi majątek leasingodawcy.

Po upłynięciu umowy można wykupić przedmiot. Leasing operacyjny będzie dobrym wyborem w przypadku nowych aut osobowych oraz firm, które planują zaliczyć do kosztów wysoką opłatę wstępną lub chcą uniknąć naliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

Kiedy zdecydować się na leasing finansowy? 

Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to ważne jest to, że leasingobiorca jest zobowiązany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a czas trwania takiej umowy jest zbliżony do normatywnego okresu amortyzacji. W tym przypadku mamy też do czynienia z przeniesieniem prawa własności na leasingobiorcę. Wybór będzie dobry w przypadku przedsiębiorców, którzy:

  • chcą zawrzeć umowę na krótki okres,
  • chcą sfinansować samochód ze zwolnieniem z VAT (zamiast pełnej faktury VAT),
  • dopiero założyli działalność.

Do korzyści płynących z leasingu finansowego zaliczamy przede wszystkim automatyczną własność przedmiotu oraz możliwość zawarcia umowy na dowolny okres bez minimalnego czasu trwania.