Co może wyleasingować przedsiębiorca?

Leasing

Leasing to wyjątkowo korzystne pod względem finansowym rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy z długą historią. Leasing dostępny jest również dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie, co sprawia, że pozwala nie tylko łatwiej wejść na rynek, ale także sprzyja osiąganiu szybszych sukcesów w swojej branży. Wyjaśniamy, co może być przedmiotem leasingu w przypadku przedsiębiorców.

Czym jest przedmiot leasingu?

Przedmiotem leasingu może być wiele rzeczy ruchomych i nieruchomych, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Choć ten sposób finansowania inwestycji kojarzymy przede wszystkim z pozyskiwaniem pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych, które mają stanowić firmową flotę i służyć zarabianiu pieniędzy, to w leasing można wziąć także wiele innych środków trwałych.

Typowe i nietypowe przedmioty leasingu

Umowy leasingowe uwzględniają wiele różnorodnych środków trwałych. Przedsiębiorcy mogą obecnie wybierać spośród typowych i nietypowych przedmiotów leasingu, które są dopasowane do potrzeb przedstawicieli większości branż. Do typowych przedmiotów leasingu, zaliczamy m.in. pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe, które od wielu lat są częstym przedmiotem leasingu w przypadku wielu przedsiębiorców. Leasing może także obejmować:

  • różnorodne maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia lub rozwoju działalności,
  • maszyny budowlane i drogowe,
  • wózki widłowe,
  • maszyny rolnicze,
  • maszyny leśne,
  • sprzęt IT,
  • hale produkcyjne i magazynowe,
  • sprzęt medyczny,
  • różne elementy wyposażenia biur i sklepów.

Powyższe przedmioty leasingu to także typowe i chętnie brane w leasing rzeczy ruchome i nieruchome, które zaliczają się do kategorii środków trwałych.

Obowiązujące przepisy leasingowe pozwalają także na wzięcie w leasing nieco mniej typowych środków trwałych. Jednym z dość nietypowych, choć coraz bardziej popularnych przedmiotów leasingu są zwierzęta gospodarskie m.in. krowy mleczne, które pozwalają rozszerzyć działalność gospodarstw rolnych oraz uczynić ją bardziej efektywną i zyskowną. Do kategorii nietypowych przedmiotów leasingu możemy także zaliczyć oprogramowanie, oznakowanie zewnętrzne i wewnętrzne firm, houseboaty, czyli barki mieszkalne, a także kompletne linie technologiczne.