Co jest lepsze dla rolnika – pożyczka na maszyny rolnicze czy leasing?
Chęć modernizacji gospodarstwa rolnego zwykle wiąże się z dużymi wydatkami. Zakup maszyn rolniczych to konieczność zainwestowania naprawdę sporych pieniędzy. Z tego powodu korzystniejszym rozwiązaniem często okazuje się wzięcie pożyczki na maszyny rolnicze albo skorzystanie z leasingu. Która opcja jest lepsza?
Czy kredyt na maszyny rolnicze to dobry pomysł?
Jeżeli chodzi o sposób finansowania maszyn rolniczych, to wiele aspektów przemawia za leasingiem maszyn rolniczych. Możemy jednak wymienić kilka sytuacji, w których kredyt okaże się opłacalny. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że rolnik nie jest przedsiębiorcą (nie rozlicza się z VAT). Kluczowe w wyborze może okazać się również otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej, które mają być przeznaczone na zakup i modernizację gospodarstwa rolnego. Wówczas maszyny trzeba nabyć na własność, więc kredyt okazuje się naturalnym wyborem.
Dlaczego warto wybrać leasing na maszyny rolnicze?
Drugim rodzajem finansowania, które biorą pod uwagę rolnicy, jest leasing. Podobnie jak w przypadku leasingu transportu ciężkiego dzięki niemu można nabyć nowe albo używane pojazdy i inne maszyny dostępne w ofercie autoryzowanych dealerów. Tym sposobem można finansować na przykład ciągniki rolnicze, ładowacze, kombajny czy prasy do belowania.
Do najważniejszych korzyści związanych z leasingiem maszyn rolniczych zaliczamy długi okres finansowania, możliwość finansowania przedmiotów nowych i używanych, a także liczne korzyści podatkowe. To również wygoda, ponieważ decyzja wydawana jest szybko i nie wymaga wychodzenia z domu. Leasing to również niski wkład własny, który może wynosić nawet 0%. W zależności od potrzeb raty są stałe, malejące albo sezonowe. Poza tym leasing to łatwe finansowanie dla firm i gospodarstw rolnych.