ubezpieczenie wieloletnie w leasingu

Decydując się na zakup auta w leasingu, niezależnie od tego czy jest ono nowe czy używane, bezwzględnie musimy je ubezpieczyć. Co więcej musimy je ubezpieczyć zgodnie z wymogami finansującego. Zdecydowana większość klientów ubezpiecza leasingowane pojazdy w cyklach corocznych. Jest jednak alternatywne rozwiązanie w postaci wieloletniego ubezpieczenia w leasingu. Nasuwa się pytanie czy warto?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie musimy zwrócić uwagę na pewne szczegóły związane z takim rozwiązaniem. Analizując rynek ubezpieczeniowy, możemy wręcz mieć pewność, że zakup polisy ubezpieczeniowej z roku na rok będzie niestety coraz droższe. W przypadku zakupu auta za gotówkę mamy możliwość zrezygnowania z polisy AC, (co swoją drogą jest dość ryzykownym posunięciem), w przypadku leasingu takiej opcji nie ma.

Kupując polisę do leasingu w cyklach corocznych jesteśmy zdani, więc na sytuację rynkową i skoki cen ubezpieczeń. Przy 5 letnim okresie finansowania, przyjdzie nam polisę wykupić dokładnie 5 razy. Mając na uwadze średni zrost cen ubezpieczeń o około 10% rocznie, widzimy, jaki może być efekt skali. Oczywiście mamy też na uwadze, że wartość naszego auta będzie z roku na rok malała, suma ubezpieczenia będzie niższa i sama składka w teorii też będzie niższa. Kupując ubezpieczenie wieloletnie w leasingu owy niekontrolowany wzrost cen jesteśmy w stanie wyeliminować.

Kolejna kwestia, którą bezwzględnie musimy poruszyć przy ubezpieczeniach komunikacyjnych to historia szkodowa. Kupując ubezpieczenie w cyklach corocznych ponosimy ryzyko wzrostu składki wznowieniowej na wskutek wystąpienia szkód w poprzednim roku użytkowania pojazdu. Jest to tak naprawdę element, którego w żaden sposób nie możemy przewidzieć. Przy jednej czy dwóch szkodach, cena składki wznowieniowej może nas zaboleć. Z kolei w przypadku wykupu ubezpieczenia wieloletniego do leasingu mamy pewność, że nasza składka nie wzrośnie niezależnie od tego ile niespodziewanych sytuacji wystąpi podczas trwania ubezpieczenia.

Cena ubezpieczenia wieloletniego do leasingu będzie wyższa niż suma ubezpieczeń w cyklach corocznych – mówi większość klientów finansujących pojazdy. To oczywiście niepodważalny fakt. Warto jednak jest zwrócić uwagę na większe ryzyko ze strony ubezpieczyciela oraz wcześniej wskazane przeze mnie korzyści: niezmienność składki oraz brak tzw. podwyżek. Dodatkowo nie możemy przyjąć tu sztywnego założenia, że w przypadku polis odnawianych corocznie nie dojdzie do jakichkolwiek szkód.

Jak optymalnie wykorzystać ubezpieczenie wieloletnie? Optymalnym rozwiązaniem jest zawarcie wielolatka do leasingu wrzucając go do kapitału – innymi słowy rozkładając ubezpieczenie na raty. Rozkładając ubezpieczenie w raty nie obciążymy za bardzo naszego zakładanego budżetu, przyzwyczajamy się do nieco wyższej raty, niwelujemy ryzyko w wzrostu cen i wzrostu składki przez szkody komunikacyjne oraz praktycznie zapominamy o ubezpieczeniu. Jeśli wykupujemy ubezpieczenie w cyklach corocznych zazwyczaj płacimy za nie gotówką, co niekiedy może być kłopotliwe.

Reasumując, ubezpieczenie wieloletnie do leasingu jest dobrym rozwiązaniem, dzięki, któremu możemy sobie zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze a skupić się tylko i wyłącznie na użytkowaniu finansowanego pojazdu. Rozwiązanie te jest często stosowane przy nowoczesnym leasingu pojazdów, wynajmie długoterminowym oraz leasingu konsumenckim.