6 sposobów na sfinansowanie auta dla Twojej firmy

Kupując auto (nowe lub używane) do firmy często zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej formy finansowania. Zaciągnąć kredyt gotówkowy, samochodowy, pożyczkę leasingową, leasing, a może nabyć auto w wynajmie długoterminowym? Z drugiej strony mamy przecież jakieś oszczędności, więc może odpuścić sobie te wszystkie formalności, procedury, papiery… i po prostu wybrać gotówkę z konta i za nią kupić auto. Tylko czy pozbycie się wszystkich oszczędności jest dobrym pomysłem? Co w przepadku, gdy nasi kontrahenci nie rozliczą faktur na czas? Przecież terminowo musimy regulować płatności w ZUS, podatki i inne zobowiązania… Przyszłość i potrzeby nie są nam znane, zwłaszcza, kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, a gotówka “na już może” być nam potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie. Lepiej, więc poszukać odpowiedniego rozwiązania finansowego. Tylko jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze kosztowo i podatkowo  dla Twojej firmy?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Bardzo dużo zależy od wielu czynników takich jak: okres prowadzenia działalności gospodarczej, jak wygląda nasza kondycja finansowa, historia kredytowa oraz w jaki sposób rozliczamy się z Urzędem Skarbowym. Poniżej pokrótce (szczegółową charakterystykę poszczególnych narzędzi znajdziesz w kolejnych wpisach na blogu) przedstawimy dostępne dla przedsiębiorców na rynku narzędzia finansowe.

Sposoby na sfinansowanie zakupu auta do firmy:

  1. ZAKUP ZA GOTÓWKĘ
  2. KREDYT GOTÓWKOWY
  3. KREDYT SAMOCHODOWY
  4. POŻYCZKA LEASINGOWA
  5. LEASING
  6. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY (AUTO NA ABONAMENT)

ZAKUP ZA GOTÓWKĘ

Niekiedy skorzystanie z innej formy zakupu pojazdu dla przedsiębiorcy okaże się po prostu niemożliwe. Co prawda takie sytuacje będą rzadkością, ale może się okazać, że jest to jedyne wyjście z sytuacji. Należy jednak pamiętać, że rynek wykazuje tendencję odchodzenia od zakupów gotówkowych, gdyż te w ogólnych rozrachunku okazują się mało opłacalne.  Przy zakupie gotówkowym auto od razu jest własnością firmy, można je bezproblemowo dostosować do własnych potrzeb a na dodatek również mamy korzyści podatkowe w postaci amortyzacji. Przy zakupie gotówkowym nie mamy też żadnych kosztów związanych z obsługą umów finansowych. Niestety, zakup auta za gotówkę ma również pewne wady. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy. Zakup auta z reguły to dość spory wydatek i środków tych nie przeznaczymy na inne cele.

KREDYT GOTÓWKOWY

Kredyt gotówkowy na działalność gospodarczą jest produktem niezabezpieczonym, a więc środki uzyskane z takiego finasowania możemy przeznaczyć na dowolny cel. Być może nasza zdolność kredytowa pozwoli na uzyskanie większej ilości gotówki i oprócz zakupu auta, sfinansujemy jeszcze inne nasze wydatki. Zaletą takiego rozwiązania finansowego niewątpliwie jest brak dodatkowych zabezpieczeń, choć na rynku znajdą się instytucje, które przy kredytach gotówkowych wymagają weksla lub zakupu ubezpieczenia na życie. Kredyt gotówkowy zaciągnięty na firmę niesie również korzyści podatkowe: część odsetkowa raty kredytu jest dla nas kosztem uzyskania przychodu i pomniejsza nam podatek dochodowy. Nie zapominajmy również, że w ten sposób nabyty pojazd amortyzujemy i z tego tytułu również płyną korzyści podatkowe. Minusem kredytu gotówkowego na pewno będzie jego koszt oraz wymogi formalne. W większości przypadków jest to rozwiązanie droższe od kredytu samochodowego czy leasingu. Dodatkowo zawsze badana będzie zdolność kredytowa przedsiębiorcy, niemal zawsze musimy też przedstawić dokumenty finansowe firmy, które będą badane pod kątem dochodu. Każdorazowo zaciągnięcie kredytu niestety obniży naszą dalszą zdolność kredytową, co może utrudnić dostęp do kolejnych kredytów.

KREDYT SAMOCHODOWY

Kredyt samochodowy jest produktem bardzo zbliżonym do kredytu gotówkowego z tą różnicą, że jest to kredyt celowy, czyli przeznaczony na zakup konkretnego auta. Auto to będzie stanowiło zabezpieczenie danej transakcji – Banki zabezpieczają daną transakcję zazwyczaj współwłasnością (co prawda w stosunku 49% do 51% na korzyść klienta) w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wpis ten uniemożliwia swobodnym dysponowaniem pojazdu i jego zbyciem przed całkowitą spłatą zobowiązania. Dodatkowo często wymaganą przez banki formą zabezpieczenia jest obowiązkowa polisa AC na auto wraz z cesją. Zaletą kredyt samochodowego może być jego koszt. W przypadku świeżych aut (im auto starsze tym warunki finansowania niestety będą mniej korzystne) możemy liczyć na niskie oprocentowanie nawet rzędu 4,89% w skali roku. Kredytem samochodowym sfinansujemy zakup pojazdu z dowolnego źródła: osoba fizyczna, handlarz, komis samochodowy, autoryzowany dealer. Nie ma znaczenia czy auto kupujemy na podstawie umowy kupna – sprzedaży, faktury VAT-MARŻY czy pełnej faktury VAT 23%. Korzyści podatkowe będą analogiczne jak w przypadku kredytu gotówkowego (odsetki + amortyzacja).

POŻYCZKA LEASINGOWA

Pożyczka leasingowa stanowi hybrydowe rozwiązanie pomiędzy kredytem samochodowym a leasingiem. Właściwie pożyczkę możemy zdefiniować jako kredyt samochodowy realizowany, nie przez Bank, a przez firmę leasingową. Z racji tego, że firmy leasingowe nieco bardziej elastycznie podchodzą do wymogów formalnych takie rozwiązanie daje nam możliwość zastosowania procedury uproszczonej. Pożyczka to idealne rozwiązanie dla firm, które nie wykazują dochodu. Dochód w tym przypadku oświadczamy (nawet do kwoty 300 000 zł) bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowych oraz bez zaświadczeń ZUS i US. Jeśli chodzi o korzyści podatkowe są one analogiczne jak w poprzednich przypadkach: kosztem naszym jest część odsetkowa raty i amortyzacja pojazdu, który jest naszą własnością (zazwyczaj występuje współwłasność). Minusy takiego rozwiązania są analogiczne jak w przypadku kredyt samochodowego, czyli dodatkowe zabezpieczenia: współwłasność w dowodzie rejestracyjnym, wymagana polisa AC (choć znajdą się podmioty, które kosztem ceny finansowania będą w stanie zrezygnować z dodatkowego zabezpieczenia).

Podsumowując dotychczas wymienione sposoby zakupu auta: gotówka, kredyt gotówkowy dla firm, kredyt samochodowy i pożyczkę: korzyści podatkowe we wszystkich produktach są takie same. Kredyt gotówkowy jest z reguły droższy, nie możemy skorzystać z procedury uproszczonej. Pożyczka lub kredyt na samochód to zazwyczaj wymóg AC oraz często współwłasność w dowodzie rejestracyjnym. Ale właśnie ten ostatni produkt jest najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców.

LEASING

Leasing to najpopularniejszy produkt finansowy dedykowany do zakupu pojazdów  ze względu na dostępność i minimalne wymogi formalne. Z reguły przy zakupie pojazdu mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym i to właśnie na nim w dalszej części się skupimy. W przypadku leasingu operacyjnego auto nie jest składnikiem naszego majątku. Nie jesteśmy właścicielem pojazdu do czasu jego wykupu. Dlatego też koszty amortyzacji nie leżą po naszej stronie, tylko po stronie leasingodawcy. Dla leasingobiorcy z kolei cała rata będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu (zgodnie z nowymi regulacjami oczywiście do progu 150 000 zł). Z reguły przy leasingu wymagana będzie opłata wstępna, ale możemy zrealizować transakcję w procedurze uproszczonej i to bez badania zdolności kredytowej. Zaciągnięte w ten sposób zobowiązanie nie obniży nam zdolności kredytowej i nie zamknie nam drzwi do kolejnego finansowania.  Oczywiście leasing ma również pewne mankamenty takie jak brak własności pojazdu, co może się okazać problemowe w np. przypadku szkody komunikacyjnej. W tej formie finansowania zawsze jest wymagane ubezpieczenie pojazdu w zakresie AC. Firmy leasingowe narzucają wybór dedykowanego Towarzystwa Ubezpieczeniowego a za polisę zewnętrzną przyjdzie nam zapłacić opłatę administracyjną. Z reguły też proponowane są inne produkty dodatkowe takie jak GAP, ubezpieczenia Life, ochrona prawna, karty paliwowe. Z pewnością te dodatki są przydatne, ale warto zastanowić się czy faktycznie są nam niezbędne. Leasing zazwyczaj również kojarzy się z licznymi kosztami związanymi z obsługą umowy, ale znajdziemy już na rynku firmy, które zrezygnowały z tabeli prowizji i opłat na rzecz corocznej zryczałtowanej opłaty administracyjnej.

WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY, CZYLI AUTO NA ABONAMENT

Wynajem długoterminowy można w skrócie określić, jako leasing auta wraz z usługą serwisową gdzie klient płaci tak naprawdę za koszt spadku wartości auta. Wybierając tą formę finansowania klient musi z góry określić przebieg roczny pojazdu. Na jego podstawie oraz na podstawie samego auta (marka, model, wersja wyposażenia) i parametrów finansowania (okres + zastosowana opłata wstępna) zostanie ustalona wartość wykupowa pojazdu. Wartość ta stanowi właśnie koszt spadku wartości auta. Wartość wykupu jest zazwyczaj wysoka i powoduje, że płacimy relatywnie niską ratę. Po zakończonej umowie klient ma do dyspozycji 3 opcje: może wykupić auto na własność, może wymienić auto na nowy model (w obrębie nowej umowy) lub zwrócić pojazd do firmy leasingowej. Dodatkowo przy zawieraniu umowy klient może wybrać odpowiadającą mu opcję serwisową (najbardziej popularne warianty to: opcja pierwszy przegląd, okresowe przeglądy lub full serwis) oraz ubezpieczeniową. Przy odpowiedniej konfiguracji jedynymi obowiązkami podczas trwania umowy będzie tankowanie i mycie auta. Auto w wynajmie możemy nabyć bez opłaty wstępnej, na uproszczonych zasadach (oświadczenie o dochodzie) i często z atrakcyjnymi rabatami flotowymi. Korzyści podatkowe są analogiczne jak w przypadku leasingu – rata leasingu i dodatkowo 75% kosztów eksploatacyjnych stanowi koszt uzyskania przychodu. Wynajem oczywiście ma również swoje wady. Możemy nim sfinansować tylko i wyłącznie nowe pojazdy nabywane od autoryzowanych dealerów, do końca umowy nie jesteśmy właścicielem pojazdu, od wartości wykupu przez cały okres liczone są odsetki (im wyższy wykup i im dłużej trwa umowa tym tych kosztów będzie więcej), a na koniec umowy leasingobiorca szczegółowo sprawdzi stan techniczny zwracanego pojazdu. Pomimo ww. mankamentów wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularną formą finansowania aut nowych.